9 Temmuz 2010 Cuma

TUVALET EĞİTİMİNDE SON DAKİKA


HERKESE SELAM,KİMİNİN HİÇ İLGİSİNİ ÇEKMEZ BELKİ AMA BENİMLE BİR ÇOCUĞU OLANLAR İÇİN DİKKAT EDİLCEK BİR KONUDUR TUVALET EĞİTİMİ.BİR ARA ÖĞRENEMEYECEK DİYE ÇOK KORKMUŞTUM.AMA ÇOK ŞÜKÜR ŞUAN İÇİN ÇİŞ TUTMA DURUMU İYİ.ARADA BİRKAÇ SEFER SUYLA OYNAYINCA SALDI.MAŞALLAHI VAR.

AMA KAKA SORUNU DEVAM EDİYOR.BAŞTA KIZIYODUM İTİRAF EDEYİM .AMA BİR ŞEYİN FARKINA VARDIM Kİ KIZIM HENÜZ BAĞIRSAK OLAYINI ANLAYAMAMIŞ.YANİ ANNE KARNIM AĞRIYO DİYO.GİDİYORUZ BİR ŞEY YOK.HATTA GEÇEN GÜN ARTIK OTUR KALK YORULDUM BİTTİM.AMA ÇOCUKDA SIKILIYO.KARNIM DİYO.ANLADIMKİ TAM IKINMAYI BİLMİYO .NORMAL TUVALETE KENDİM BACAKLARINDAN TUTTUM Kİ DAHA RAHAT YAPABİLSİN.ÖNCE YOK İSTEMİYOM KAKA YOK DEDİ.ARDINDAN IĞĞĞĞĞĞ DİYİNCE TAMAM ŞİMDİ YAPCAK DEDİM.TAM TUVALETİN KAPISINDA YERE YAPACAK DİYE AVUCUMU AÇTIM VE YAPTI.OLSUN DEDİM ARTIK.ÇOCUK BÜTÜN GÜN SIKILDI(PİLAVIN SUÇU VAR BU KONUDAÇOK YEMİŞTİ)YETER Kİ RAHTLASIN.

ŞİMDİ NERDEN ÇIKTI BU MEVZU SÖYLEYEYİM.ANNELER SABIRLI OLMAMIZ LAZIM.KIZIMDAM GÖRDÜĞÜM KADARIYLA.2.5 YAŞINDA BAĞIRSAKLARINA HAKİMİYET YOK.KAKA YAPARKEN SURATI DEĞİŞİYO ÇOCUĞUN.TUHAFINA GİDİYO HATTA KORKUYO.BOŞALTIMI BİLEREK YAPMIYO.ÇOCUĞUNUZU İYİ GÖZLEMLEYİN
İNŞ.YAVAŞ YAVAŞ BU KONUYUA HALLEDERİZ.

6 yorum:

Pelin P.A. dedi ki...

Benim kızım henüz 1,5 yaşında ben de heyecanla bekliyorum tuvalet eğitimine başlayacağım günleri. Bir ara internette yaptığım bir araştırmada şunu okumuştum. Çocuklara tuvalet eğitimi en erken 2,5 yaşında başlayabilir bu 3 yaşına kadar da sürebilirmiş. Sebebi ise boşaltım için kullandıkları kaslara ancak bu yaştan sonra hakim olabilmeleriymiş. Yani aynı ilk 6 ay boyunca yemek borusu kapakçıklarının gelişmemiş olmasından dolayı yediklerinin yarısını çıkartmaları gibi. Boşaltım kasları da gelişimini 2,5-3 yaş arasında tamamlıyormuş. Gönlünü rahat tut canım.

uğurböceği dedi ki...

PELİNCİM DEDİĞİN GİBİ.AH BİRE ÇEVRE YOK MU.A DAHA SÖLEMİYOMU DİYE İNSANIN CANINI SIKIYORLAR.YAVRUMA KIZDIĞIM İÇİN ŞİMDİ KENDİME KIZIYORUM.HERŞEYİ BİLDİĞİNDEN SANKİ BİLEREK YAPIYO GİBİ GELİYODU.YAVRUM DAHA YENİ ANLIYOR.ANNELER BENİM HATAMI ÜŞMESİNLER.

n. ışıl karagöz dedi ki...

ben hallettım kolayda oldu

uğurböceği dedi ki...

ışılcım evet aslında zora sokan biz anneleriz sanırım .aceleci davranıp çocuklarımızıda kendimizide üzüyoruz.

esra dedi ki...

Avucunu acma kismini anlayamadim:)))yere yapmasin diyemi actin avucunu..

uğurböceği dedi ki...

ESRACIM EVETKAK YAPACAĞINI ANLAYINCA AVUCUMU TUTTUM VE SEVGİLİKIZIM AVUCUMA RESMEN DOLDURDU.YERE YAPMASINDAN İYİDİR.ALLAHTAN TUVALETTEN DAHA ÇIKMAMIŞTIK.REFLEKSİME HAYRAN KALDIM.